هایپر پایپ

اطلاعات فنی

نواع لوله ها و ویژگی های  آن ها:

دراین بخش به معرفی انواع لوله های مورد استفاده در صنعت و ساختمان و مزایا و معایب هر یک می پردازیم در

در کشورهای جهان لوله های مختلفی جهت استفاده در ساختمان مصرف میشود اولین دسته بندی بر اساس اجزای تشکیل دهنده به شرح زیر است

 • گروه لوله های فلزی، مانند لوله های مسی ، گالوانیزه و استیل
 • گروه لوله های پلیمری و تلفیقی مانند لوله های چند لایه .PB, PP-H ,PP-RC ,PEX , PE

هر کدام از این لوله ها دارای معایبی هستند که در طول زمان سعی شده  با بهره گیری از روشهای مختلف این عیوب را اصلاح کرد، یکی از این روش ها به کار گیری همزمان  پلیمر و فلز در کنار یکدیگر می باشد که یکی از جدیدترین و  بهترین روش ها در این زمینه می باشد. در این نوع لوله ها پلیمر و فلز به گونه ای در کنار یکدیگر قرار  می گیرند که با علاوه بر  اصلاح عیوب لوله های فلزی و پلیمری  می توان از خصوصیات مثبت هر کدام به طور همزمان استفاده کرد.همان طور  که قبلا ذکر شد  مجتمع تولیدی سپید پارس شیراز که همواره تلاش می کند  آخرین در تکنولوژی و اولین در کیفیت باشد با توجه به این نکته اقدام به تولید لوله های تلفیقی فلز- پلیمر به دو شکل شاخه (هایپر پایپ) و حلقه (گلدن پایپ) و همچنین اتصالات مربوط به آنها نموده است تا بتواند پاسخگوی نیاز روز افزون  مصرف کنندگان باشد. در ادامه  به شرح فرایند تولید و ویژگی هر یک از این محصولات می  پردازیم.

لوله تک لایه

 • در این بخش به معرفی لوله های تک لایه که عموما با نام لوله های سبز شناخته می شوند می پردازیم.
 • موادی که برای تولید این نوع لوله ها استفاده می شود پلی پروپیلن است که به علت خواص فیزیکی و مکانیکی مناسبی که دارد ماده­ای ایده ال برای تولید این نوع لوله­ها می باشد پلی پروپیلن دارای انواع مختلفی است که هر یک دارای خواصی هستند.

 

به دلیل عدم خورندگی و سهولت در اجرا، به کارگیری این لوله ها به سرعت گسترش یافت و پیشرفت چشمگیری در این زمینه به وجود آمد. اگرچه در ابتدا تصور بر این بود که با استفاده از لوله های پلیمری  تمام مشکلات مربوط به لوله های فلزی رفع خواهد شد ولی خیلی زود مشخص شد که به دلیل نوع ساختار نیمه کریستالی آنها بر خلاف فلزات که ساختاری کاملا کریستالی دارند این نوع لوله ها در برابرنفوذ گازها یی مثل اکسیژن آسیب پذیر بوده و باعث ایجاد پوسیدگی در ساختار آنها می گردد.

علاوه بر این مسا له دیگری که در مورد بکارگیری این لوله ها به ویژه برای مصارف آب گرم وجود داشت ضریب انبساط طولی بالای پلیمر (۰٫۱۵mm/mc) در مقایسه با فلزات بود که باعث ایجاد خسارات جدی به سیستم لوله کشی می­شود.همچنین عبور نور از دیواره  این لوله ها باعث امکان رشد میکروارگانیزم های  موجود در آب می شود که بر روی طعم  و بوی آب اثر می گذارند. در جهت رفع این نواقص تلاش های زیادی صورت گرفته از جمله افزودن یک لایه ی پلیمری دیگر      مثل poly  butadiene در سطح لوله یا در لایه درونی که این روش علاوه بر این که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نبود قادر به رفع انبساط طولی زیاد پلیمر هم نبود. از این رو محققان تصمیم به استفاده همزمان پلیمر و فلز گرفتند و لوله های کامپوزیتی یا تلفیقی پای به عرصه وجود گذاشتند که در ادامه به بررسی این نوع لوله ها می پردازیم.

لوله های تلفیقی

 • همان طور که قبلا گفته شد محققان در راستای برطرف کردن نواقص لوله های تک لایه اقدام به ساخت لوله های تلفیقی نمودند که می تواند ترکیبی از پلیمر_پلیمر باشد و یا ترکیبی از پلیمر و فلز که بهترین نوع ترکیب پلیمر و فلز می باشد که این تکنولوژی در ساخت لوله های هایپر و گلدن تولید شده در این مجتمع مورد استفاده قرار می گیرد.
 • لوله های پنج لایه حلقه:
 • یک گروه از لوله های تلفیقی که امروزه مورد مصرف بسیار زیادی دارد لوله های  پنج لایه حلقه ای  می باشند ساختار این لوله ها شامل ۵لایه است که شامل لایه بیرونی PEX  یاPERT   لایه دوم چسب لایه سوم آلومینیم لایه چهارم چسب و لایه پنجم PEX  یا PERT می باشد.
 •  اگرچه این نوع لوله ها تا حدود زیادی توانستند معایب لوله های تک لایه از جمله انبساط طولی و نفوذپذیری در برابر نور و اکسیژن را برطرف کنند و لی خود دارای معایبی می باشند که از جمله آنها می توان  به آسیب پذیری در برابر ضربه و دفرمه شدن، نامرغوب بودن اورینگ های به کار رفته در اتصالات آنها، کوچک بودن سطح مقطع اتصالات و کاهش دبی آب(برای مثال قطر داخلی سه راه برنجی سایز ۲۰ برابر با ۱۱٫۸ میلیمتر می باشد.) و از همه مهم تر گران بودن اتصالات مربوط به این نوع لوله ها اشاره کرد. علاوه بر این بسیاری از تولیدکنندگان به جای استفاده از PEX یا PERT  از پلی اتیلن معمولی در تولید این لوله ها استفاده می کنند.

لوله های ۵ لایه هایپر

 • لوله هایپر یک محصول کاملا جدید می باشد که کاربردهای وسیعی درسیستم آب اشامیدنی گرم و سرد دارد این لوله با استفاده از تکنولوزی منحصر به فردی تولید شده و مزایای لوله های فلزی و پلیمری را به صورت یکجا  دارا است این لوله از پنج لایه شامل PERT(Poly Ethylene of Raised Temperature Resistanceکه یک نوع پلی اتیلن با ساختار شبکه ای کریستالی و تقویت شده می باشد که مقاومت و استحکام بالایی در برابر گرما دارد و دارای مقاومت هیدرو استاتیکی بالا و مقاومت در برابر تنش های محیطی و رشد ترک می باشد.
 •  لایه دوم شامل چسبی بر پایه پلی اتیلن است که باعث ایجاد چسبندگی بین لایه ها می شود لایه سوم از آلومینیم ساخته شده که آلومینیم قبل از مرحله اکستروژن به شکل لوله در آمده و توسط جوشULTRASONIC   دوخته می شود لایه بعد چسب بر پایه پلی پروپیلن است که  باعث چسبندگی لایه خارجی به آلومینیم می شود و در نهایت لایه پنجم وجود دارد که ازC PPR تشکیل شده که پلی پروپیلنی با خواص مکانیکی و گرمایی بالا برای ایجاد استحکام در برابر تنش های محیطی و اشعه های ماورای بنفش و مادون قرمز  و مقاومت گرمایی می باشد و مقاومت در برابر ضربه می باشد.

 

 

ویژگی ها و کاربردهای هایپر پایپ

 • برطبق استاندارد ملی ایران شماره ۱۲۷۵۳-۱ لوله های هایپر پایپ در گروه لوله های تلفیقی نوع M  قرار می گیرند که با توجه به لایه های مختلف به کار رفته و ویژگی هر لایه جهت استفاده در رده های کاربری ۵۱,۲,۴,مناسب می باشند.
 •  این لوله ها دارای فشار طراحی ۱۰ بار و فشار اسمی ۲۵ بار بوده و قادر به تحمل حداکثر دمای ۹۰ċ و مناسب برای کلیه سیستم های لوله کشی از جمله رادیاتور های دما بالا می باشند.

 

چرا هایپر پایپ :

با هدف تولید محصولات صنعتی همگام با تکنولوزی روز ، در زمینه تولید لوله های پنج لایه شاخه (HYPER) و حلقه (GOLDEN) و اتصالات مربوطه در شهرک صنعتی بزرگ شیراز پای در عرصه تولید نهاد .

این مجتمع به منظور جوابگویی به نیاز مشتریان ، اقدام به افزایش ظرفیت تولیدی خود نمود و انتخاب کالای تولیدی با امکان پذیری رقابت در بازارهای داخلی و خارجی با رعایت بالاترین کیفیت و استاندارد جهانی را به انجام رسانید. ماشین آلات تولیدی مجتمع سپید پارس شیراز از بالاترین استانداردهای تولید برخوردار بوده و محصولات تولیدی آن شامل انواع لوله های پنج لایه شاخه ای از سایز ۲۰ الی ۶۳ ، لوله های پنج لایه حلقه ای از سایز ۱۶ الی ۳۲ و لوله های تک لایه از سایز ۲۰ الی ۷۵ به همراه اتصالات پلیمری مربوط به لوله های شاخه و تک لایه می باشد .